Anonymita na internetu

<- Zpátky

Určitě už jste o tom někdy slyšeli. Internet a anonymita - nezřídka probírané téma. Možná jste si také všimli, že dříve lidé vystupovali na internetu většinou jen pod přezdívkami, kdežto dneska se většina lidí neobává napsat na net svoje celé pravé jméno a ještě si nacpat profil svými fotkami. Ano, mluvím zejména o službě Facebook a jiných "novodobých" sociálních sítích, které způsobily dosti "odanonymizování" uživatelů na internetu.

Otázka je, co je lepší? Být v anonymitě, nebo vystupovat naprosto neanonymně se svým celým jménem a fotkou na internetu? Kdo ví, často je to věc názoru. Na netu lze často najít stránky, jejichž autoři zmiňují hned v titulku celé své jméno a v menu mají svoji fotku, a naopak weby, kde o autorovi nenajdete téměř nic, a vystupuje jedině pod přezdívkou. Četla jsem článek o tom, že pokud autor webu píše vše pod svým pravým jménem, je ten web pak celkově věrohodnější. Mě osobně to nepřipadá, a plně chápu lidi, které by pod svým jménem na net nikdy nepsali (ovšem trochu paradoxní pak je, když na Facebooku (například) vystupují pod svým celým jménem :-)).

Asi už jste si všimli, že já též píši stránky pod přezdívkou. Ne snad, že bych si za svými názory nestála, nebo tak něco, jak by mohlo někomu připadat, ale nechci, aby kdokoliv, kdo přijde na můj web, hned mohl zjistit, jak se jmenuji a jak vypadám. To opravdu ne. Takže chci být, dá se říci do určité míry, anonymní. Takže se teď můžeme zaměřit trochu do obecné roviny a to hlavně na poslední dobou docela oblíbené sociální sítě.

Můžeme to vidět jak na Facebooku tak na Google+ (což jsou asi tak nejznámější sociální sítě, ještě bych mohla zmínit Myspace, ale ten neznám). Většina uživatelů tam má opravdu své pravé jméno, ale naopak někteří by si tam jméno nedali a vystupují buďto pod přezdívkou, nebo pod nějakým pseudo-jménem. Proč tomu tak je? Je to podobné jako s těmi weby, jak jsem psala. Je to věc názoru. Když si někdo vyplní údaje o sobě, je pak lehčí ho na síti najít aniž by na sebe dával kontakt - třeba jen podle jména a fotky. Na druhou stranu v tom samém spočívá nevýhoda - může si vás najít i někdo, u koho nechcete, aby si vás našel, kdokoliv z celého světa může vidět přinejmenším vaši fotku a celé jméno. Snad nemusím připomínat, že se tyto osobní údaje dají zneužít.

Nastává tedy otázka: Vystupovat na internetu pod pravým jménem, abyste byli například snadnější k nalezení, nebo se schovat pod roušku anonymity (pod přezdívku) a nebát se zneužití osobních údajů?


<- Zpátky


Počítá od 15.1.2012, 15:00

V roce 2012 vytvořila Tlapka -tygritlapka zavináč gmail tečka com